UWI INWESTYCJE SPÓŁKA AKCYJNA WOŁKOWYSKA 3 SPÓŁKA KOMANDYTOWA składa wniosek o restrukturyzację. Co zrobić i co to znaczy na nabywców mieszkań na poznańskiej Malcie?

UWI-składa wniosek o restrukturyzację

Dla nabywców mieszkań od UWI w ramach inwestycji przy ul. Wołkowyskiej w Poznaniu kolejne zawirowania. Spółka UWI INWESTYCJE SPÓŁKA AKCYJNA WOŁKOWYSKA 3 SPÓŁKA KOMANDYTOWA (w skrócie UWI) w dniu 15 października 2024 roku złożyła wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Wniosek został wpisany przez Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu zarejestrował wniosek pod sygnaturą PO1P/GR/54/2024. Wniosek czeka na rozpoznanie, co powinno mieć miejsce w terminie najbliższego tygodnia.

Co to jest przyspieszone postępowanie układowe?

Zacznijmy w ogóle od próby wytłumaczenia co się tak w ogóle zadziało To, że UWI popadła w duże problemy przy okazji budowania mieszkań nad Maltą w Poznaniu wiemy od dawna. Pisaliśmy o tym chociażby tutaj: https://bezproblemow.pl/uwi-inwestycje-zmienia-terminy-ukonczenia-inwestycji-malta-wolkowyska-w-poznaniu-czy-kupujacy-musza-zgodzic-sie-na-aneksy-proponowane-przez-dewelopera/.

Spółka UWI wystąpiła o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego, które jest jednym z postepowań restrukturyzacyjnych przewidzianych przez ustawę prawo restrukturyzacyjne.

Postępowania restrukturyzacyjne tak ogólnie są przeznaczone dla spółek, które są niewypłacalne lub są zagrożone niewypłacalnością. Ich celem jest uniknięcie upadłości. Przepisy prawa wprost wskazują, iż: postępowanie restrukturyzacyjne służyć ma uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami.

Już powyższe oznacza, że UWI ocenia swoją kondycje jako złą i zamierza w ramach postępowania układowego wynegocjować z wierzycielami spółki (którymi są na pewno nabywcy mieszkań ale potencjalnie także wykonawcy (w tym prawdopodobnie były Generalny Wykonawca spółka Antczak) lub inne podmioty o czym należy pamiętać) pewien układ, pozwalający spółce UWI przetrwanie. Jakie warunki tego układu zostaną zaproponowane, wierzyciele UWI dowiedzą się w ciągu najbliższych tygodni.

UWI wystąpiło o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Przyspieszone postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Takie postępowanie może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Wybór tego postępowania może być zastanawiający, bo przecież Spółka kwestionuje zobowiązania z tytułu kar umownych, które mają aktualnie sporą wartość (biorąc pod uwagę abuzywność w zakresie ograniczenia ich górnej wysokości).

Z założenia postępowanie to powinno być bardzo szybie, powinno trwać maksymalnie 4 miesiące. Praktyka odbiega jednak od założeń i postępowanie to może trwać dłużej.

Przebieg przyspieszonego postępowania układowego. Czego się należy spodziewać w związku z wnioskiem o restrukturyzację złożonego przez UWI?

Zacząć należy od tego, że przebieg postępowania restrukturyzacyjnego można i należy śledzić na stronie Krajowego Rejestru Zadłużonych. Tam, po wpisaniu danych spółki UWI lub sygnaturę postępowania, będą znajdować się najważniejsze informacje o prowadzonym postępowaniu restrukturyzacyjnym w stosunku do UWI Inwestycje spółka akcyjna wołkowyska 3 spółka komandytowa. Strona dostępna jest pod adresem: https://prs.ms.gov.pl/krz. Wyszukiwania można dokonać w ramach portalu publicznego. Dzięki temu można być na bieżąco.

Przyspieszone postępowanie układowe inicjuje dłużnik, składając wniosek do sądu. Ten krok jest za nami. W ramach tego wniosku wskazuje się propozycje układowe oraz wstępny plan restrukturyzacyjny. Jest to najważniejszy element wniosku, stanowiąc plan spółki dzięki któremu zamierza uniknąć upadłości. Jest to taka oferta dla wierzycieli spółki ze strony dłużnika, który w sumie pod groźbą swojej upadłości wskazuje na jakich warunkach może spełnić swoje zobowiązania.

W niniejszej sprawie należy spodziewać się, że propozycje układowe w stosunku do nabywców będą dotyczyć przesunięcia terminu zawarcia umów deweloperskich, redukcji zobowiązań z tytułu kar umownych, być może zmiany warunków umownych poprzez podwyższenie cen mieszkań. Można także wyobrazić sobie propozycję polegającą np. na rozwiązaniu umów, których cena za m2 jest wyjątkowo nierynkowa w stosunku do aktualnych realiów.

Postępowanie restrukturyzacyjne w stosunku do deweloperów wskazuje konkretnie na czym mogą polegać propozycje układów. Przepisy mówią, że mogą one polegać także na wpłaceniu dopłat przez wszystkich albo niektórych nabywców i zaspokojenie ich przez przeniesienie własności lokali, przy czym propozycje układowe mogą przewidywać późniejszy zwrot dopłat z przychodów z realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego. Mogą one także przewidywać sprzedaż nieruchomości, na której jest prowadzone przedsięwzięcie deweloperskie, z zachowaniem ciążących na niej ograniczonych praw rzeczowych, na rzecz przedsiębiorcy, który przejąłby zobowiązania wobec nabywców i zobowiązałby się do kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego, przy czym propozycje układowe mogą przewidywać zmianę treści umów deweloperskich. Na konkrety jednak trzeba poczekać.

Sąd zgodzi się na otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego jeśli UWI jest w stanie zagrożenia niewypłacalnością lub jest już niewypłacalna. Otwarcie postępowania nie jest zatem dobrym prognostykiem co do kondycji spółki. Nabywcy mieszkań w ramach inwestycji Wołkowyska byli dotychczas informowani, że sytuacja spółki jest trudna, jednak Spółka zamierza pozyskać inwestora. Złożenie tego wniosku prawdopodobnie oznacza, że nie udało się znaleźć satysfakcjonującego rozwiązania.

Sąd na rozpoznanie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego ma 7 dni. Czasem dzieje się to wcześniej, nie rzadko jednak dłużej. Podstawą do decyzji są wyłącznie informacje i dokumenty dane przedstawione przez UWI. Decyzja ta może zostać zaskarżona przez wierzycieli spółki. Należy spodziewać się, że sąd postępowanie restrukturyzacyjne otworzy.

Otwierając przyspieszone postępowanie układowe w sprawie pojawi się nadzorca sądowy oraz sędzia komisarz. Osoby te mają prawo do pełnego wglądu w działalność spółki. Powołanie tych osób oznacza dla UWI, że utraci ona zdolność do samodzielnego podejmowania czynności przekraczających zwykły zarząd, czyli poważnych decyzji o swoim funkcjonowaniu.

Przepisy stanowią także, że postępowanie restrukturyzacyjne względem Dewelopera, jakim niewątpliwie jest UWI, prowadzić się powinno tak, aby doprowadzić do zaspokojenia nabywców w drodze przeniesienia na nich własności lokali, o ile racjonalne względy na to pozwolą. Sąd powinien nad tą zasadą czuwać.

Można wskazać, że postępowanie, które chce otworzyć UWI ma tez jeden istotny „plus” który być może jest realnym powodem złożenia wniosku o restrukturyzację. Postępowanie egzekucyjne wszczęte przed dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania. Do tego istnieje możliwość uchylenia zajęcie komorniczych dokonanych przed otwarcia przyspieszonego postępowania układowego, co wymaga zgody sędziego-komisarza. Wielu dłużników wykorzystuje tę właściwość przyspieszonego postępowania układowego do tego, żeby zablokować działania komornika na pewien czas, nawet gdy nie ma widoków na realną restrukturyzację. To postępowanie bywa wykorzystywane instrumentalnie zatem do zablokowania egzekucji. Czy to jest cel działań UWI, tego nie wiemy, należy mieć nadzieję, że nie.

Przechodząc dalej do przebiegu postępowania restrukturyzacyjnego UWI, po otwarciu postępowania nadzorca sądowy powinien przygotować i dostarczyć sądowi plan restrukturyzacyjny, spisu wierzytelności i wierzytelności spornych. Ma na to teoretycznie dwa tygodnie.

Kolejnym krokiem jest zwołanie zgromadzenia wspólników celem głosowania nad układem. O tym poinformuje nadzorca sądowy w piśmie skierowanym do wierzycieli wskazanych w spisie wierzytelności, jednocześnie doręczając im propozycje układowe. Spodziewać się należy zatem w przeciągu najbliższych tygodni przesyłki od nadzorcy sądowego. W tej przesyłce będzie też karta do głosowania nad układem.

W tym kontekście istotne są dwie uwagi: po pierwsze, jeśli niektórzy takie pismo dostaną, a Ty nie – oznacza to, że Deweloper pominął Cię w spisie wierzytelności. To powinno być mocno alarmującym symptomem wymagającym reakcji. Po drugie, nie będzie wielkiego zebrania wszystkich wierzycieli, a głosowanie odbędzie się przez KRZ poprzez przesyłanie kart to głosowania, które dostarczy nadzorca sądowy w oznaczonym czasie. Możesz to zrobić samodzielnie lub przez pełnomocnika.

Opcje oddania głosu są dwie – głosowanie za lub przeciw. Układ jest zawarty (w pewnym uproszczeniu), jeśli za nim opowie się większość głosujących wierzycieli, którzy oddali ważny głos, mających łącznie co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności. Oznacza to, że głosuje się zarówno ilością wierzycieli jak i wielkością kapitałową zobowiązania w stosunku do wszystkich zobowiązań.

Nie oddając głosu rezygnujesz z wpływu na układ, zatem jeśli to zrobisz – decyzję za Ciebie podejmą inni. Nieoddane głosy nie są bowiem liczone do większości.

Postepowanie restrukturyzacyjne zakończy się postanowieniem Sądu o zatwierdzeniu układu (jeśli taki zostanie zawarty) albo o odmowie zatwierdzenia układu (jeśli np. sąd uzna, że narusza on prawo albo jeżeli jest oczywiste, że układ nie będzie wykonany).

Na końcu trzeba też wskazać, że postępowanie restrukturyzacyjne może zostać także umorzone później przez sąd, jeśli np. sąd ustali, że suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Biorąc pod uwagę, że UWI kwestionuje swoje zobowiązania z tytułu kar umownych, wydaje się, że poziom ten jest zagrożony. Lub jeżeli dłużnik utracił zdolność do bieżącego zaspokajania kosztów postępowania i zobowiązań powstałych po jego otwarciu oraz zobowiązań, które nie mogą zostać objęte układem.

Jeśli układ zostanie wykonany, sąd zatwierdzi go na samym końcu.

Układ wiąże wierzycieli, których wierzytelności według ustawy są objęte układem, chociażby nie zostały umieszczone w spisie wierzytelności. Nie wiąże natomiast wierzycieli, których dłużnik nie ujawnił i którzy nie byli uczestnikami postępowania.

Restrukturyzacja UWI – co zrobić?

Wiedząc co się wydarzyło oraz jakie będą najbliższe działania zadać sobie należy pytanie co powinny zrobić osoby, które są związane umową deweloperską z UWI. W mojej ocenie należy przede wszystkim poczekać na propozycje układowe i zastanowić się czy układ jest korzystny czy też nie.

W ostateczności trzeba dać temu wyraz głosując za lub przeciw układowi. Jak już bowiem wskazałem, postępowanie układowe może być bowiem jakąś opcją dla ukończenia przedsięwzięcia deweloperskiego, ale może być też ruchem czysto wyrachowanym nastawionym na uzyskanie doraźnych korzyści, czyli wstrzymanie egzekucji. To najlepsze co można zrobić w tych warunkach, czyli niestety – czekać.

Z całą pewnością nie jest zbyt dobrym działaniem nerwowe działania. Na pewno pokusą dla nabywców jest myślenie o rezygnacji z umowy, poszukanie jakichś możliwości rozwiązania jej. To wydaje się nie być najlepszym rozwiązaniem bo niewypłacalny podmiot może nie mieć z czego zwrócić w przewidywalnym czasie zainwestowane środki (jeśli w ogóle). Wypowiedzenie umowy może nie polepszyć sytuacji.

Można natomiast stworzyć sobie do tego formalne przesłanki, żeby ewentualnie do tego doprowadzić jeśli nie pozostanie nic innego. Nabywcy będący stroną umowy deweloperskiej muszą pamiętać, że wypowiedzenie umowy nie jest takie proste i wymaga wcześniejszego wezwania Dewelopera do wykonania umowy i wyznaczenia do tego aż 120 dni. Nie da się zatem wypowiedzieć umowy z dnia na dzień. Takie wezwanie jeszcze niczego nie przesądza, a daje potem możliwość – można zatem to zrobić.

Poza tym warto dodać, że otwarcie przyspieszonego postępowania układowego nie wyłącza możliwości wszczęcia przez wierzyciela postępowań w celu dochodzenia wierzytelności podlegających umieszczeniu w spisie wierzytelności. Postępowanie te nie zostaną także w żaden sposób zawieszone. Jeśli zatem UWI zostało pozwana, to dalej proces ten może się toczyć, a nowe mogą być inicjowane przez wierzycieli UWI (np. z tytułu kar umownych).

Jak sytuację swojej restrukturyzacji komentuje UWI Wołkowyska?

Jak wskazuje portal epoznan.pl na swojej stronie, udało im się skontaktować z UWI, która wskazała następujący komunikat:

Spółka złożyła do Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, XI Wydział Gospodarczy wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego – informuje nas deweloper. – Spółka zdecydowała na złożenie tego wniosku, aby w porozumieniu ze swoimi Wierzycielami, w tym w szczególności z Nabywcami lokali, ustalić warunki i terminy realizacji głównego zobowiązania Spółki tj. przeniesienia na Nabywców własności lokali[1] 

Z tego komunikatu wybrzmiewa, że UWI ma wierzycieli w postaci Nabywców lokali ale i innego rodzaju oraz że ich głównym celem jest doprowadzenie do przeniesienia na własność Nabywców lokali. Zobaczymy jak to się wszystko skończy.

Podsumowanie: restrukturyzacja UWI

Wobec restrukturyzacji UWI INWESTYCJE SPÓŁKA AKCYJNA WOŁKOWYSKA 3 SPÓŁKA KOMANDYTOWA nabywcy lokali przeżyją ponowny stres. Niemniej Kancelaria Adwokacka doradza, żeby do momentu poznania propozycji układowych nie podejmować nerwowych działań. To, że sytuacja tej spółki jest ciężka było jasne, a wniosek o restrukturyzację jest kolejnym przejawem tych problemów. Świadczy on prawdopodobnie o tym, że nie udało się pozyskać inwestora, którego środki mogłyby pozwolić ukończyć budowę. Być może świadczy on także o tym, że UWI zostało zaatakowane falą pozwów o kary umowne ze strony osób, które nie mają zamiaru biernie czekać na rozwój sytuacji.

O ile restrukturyzacja jest poważna, a nie tylko dla doraźnego zatrzymania egzekucji, myślę, że w sprawie ukształtują się dwa fronty. Pierwszy osób, którym zależy głównie na przeniesieniu własności i są w stanie zrezygnować wszelkich innych roszczeń i będą głosować za układem niezależnie jaki on będzie. Jest to bowiem dalej szansa na wyczekiwaną własność lokalu. Drugi osób, których irytacja jest tak duża, że nie zamierzają odpuszczać UWI zobowiązań z tytułu kar umownych i legalizować opóźnienia w budowie trwającego tak dużo miesięcy, którzy będą rozważać opłacalność układu.

Jedno jest pewnie, jak pojawią się propozycje układowe trzeba je rozważyć i zagłosować w temacie układu. Inaczej inni podejmą decyzję. Jeśli w tym zakresie potrzebna jest pomoc, zapraszamy do kontaktu. A my trzymamy rękę na pulsie.


[1] https://epoznan.pl/news-news-155934-poznanski_deweloper_zlozyl_wniosek_o_restrukturyzacje

adw. Krzysztof Lamparski

adw. Krzysztof Lamparski

W swojej pracy zawodowej zajmuje się sprawami odszkodowawczymi, prawem nieruchomości oraz prawem ochrony danych osobowych. Obsługuje przedsiębiorców oraz osoby fizyczne. Posiada duże doświadczenie procesualne zdobyte podczas licznych wystąpień przed sądami.