Palenie tytoniu na balkonie, loggi lub klatce schodowej. Czy wspólnota mieszkaniowa może tego zabronić?

palenie na balkonie klatce schodowej

Jak brzmi znane przysłowie – wolność Tomku w swoim domku. Zgodnie z nim, póki co nikt nie może zabronić palenia tytoniu we własnym mieszkaniu, do którego właściciel posiada prawo własności. Czy można jednak palić tytoń na balkonie lub klatce schodowej? W tym zakresie są zaskakująco różne poglądy, które postaram się przedstawić w tym artykule.

palenie na balkonie klatce schodowej

Palenie papierosów na balkonie – czasem dozwolone, czasem nie

O tym czy można palić na balkonie decyduje to czy balkon stanowi pomieszczenie przynależne do danego lokalu, czy też jest częścią wspólną. W doktrynie prawnej istnieje w tym zakresie spory spór, który nie znalazł jednoznacznego rozstrzygnięcia. W drodze kompromisu uznano, że o ile balkon służy tylko właścicielom lokalu, do którego przynależy to nie należy on do części wspólnej. Jeśli zaś balkon pełni szersze funkcje, np. jest wyróżniającą częścią elewacji to taki balkon może stanowić część wspólną.

Członkowie wspólnoty mieszkaniowej, którzy są właścicielami lokali, do których przynależy balkon do wyłącznego użytku (a zatem balkon nie jest częścią wspólną) mogą w sposób nieograniczony korzystać z niego, a co za tym idzie, również palić tytoń. Regulamin wspólnoty ani spółdzielni nie może im także zakazywać palenia papierosów na prywatnym balkonie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy balkon jest częścią wspólną nieruchomości. Regulamin wspólnoty mieszkaniowej albo podjęcie uchwały zakazującej palenia w częściach wspólnych nieruchomości może zakazywać członkom wspólnoty oraz ich gościom i innym osobom przebywających na terenie wspólnoty palenia tytoniu.

palenie na balkonie klatce schodowej

Palenie papierosów na loggi – zawsze dozwolone

Sprawa palenia na loggi nie jest już tak skomplikowana. Według utrwalonego poglądu, właściwie niekwestionowanego, loggia wchodzi w skład odrębnego lokalu, gdyż nie wykracza poza obręb budynku i tworzy rodzaj niedomkniętego pomieszczenia. Zatem palenie papierosów w loggii, która wchodzi w skład lokalu będzie dozwolone.

palenie na balkonie klatce schodowej

Palenie papierosów na klace schodowej – czasem dozwolone, czasem nie

Jeśli chodzi o klatkę schodową to trzeba po pierwsze wskazać, że w budynkach wielorodzinnych nie obowiązuje zakaz ustawowy palenia papierosów.

Klatka schodowa w budynku wielorodzinnym w żaden sposób nie może być także zakwalifikowana do przestrzeni publicznej, choć służy wielu osobom. Budynek mieszkalny nie jest bowiem budynkiem użyteczności publicznej, a tylko taki może zawierać przestrzeń publiczną. Jeśli zatem nie zrobiono nic, żeby zakazać palenia na klatkach schodowych, właściwie można to legalnie robić.

Trzeba jednak pamiętać, że w budynkach wielorodzinnych, w których funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe właściciele mogą wprowadzić zakaz palenia tytoniu w częściach wspólnych za pomocą stosownej uchwały lub Regulaminu porządku domowego. Jeśli taki dokument obowiązuje palenie będzie zabronione.

adw. Krzysztof Lamparski

adw. Krzysztof Lamparski

W swojej pracy zawodowej zajmuje się sprawami odszkodowawczymi, prawem nieruchomości oraz prawem ochrony danych osobowych. Obsługuje przedsiębiorców oraz osoby fizyczne. Posiada duże doświadczenie procesualne zdobyte podczas licznych wystąpień przed sądami.